Laman

Τρίτη 21 Οκτωβρίου 2014

Η Μπάγερν Μονάχου θύμισε Γερμανία στον ημιτελικό του Μουντιάλ 2014 με την Βραζιλία, καθώς νίκησε με 7-1 την Ρόμα μέσα στο "Ολίμπικο" (και μάλιστα επίσης το σκορ ήταν 0-5 στο ημίχρονο).

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Σίτι είχε... αυτοκτονήσει στην Ρωσία, καθώς προηγήθηκε 2-0, αλλά η ΤΣΣΚΑ πήρε ισοπαλία με 2-2, αν ήταν βέβαια τυχερή, καθώς το πέναλτι με το οποίο σκόραρε ο Νάτχο στο 86' δεν έγινε ποτέ.

Ρόμα - Μπάγερν 1-7

Σκόρερς: 66' Ζερβινιό / 9' και 30' Ρόμπεν, 23' Γκέτσε, 25' Λεβαντόβσκι, 36' Τόμας Μίλερ, 78' Ριμπερί, 80' Σατσίρι
Γήπεδο: "Ολίμπικο", Ρώμη
Διαιτητής: Γιόνας Έρικσον (Σουηδία)
Καταιγιστική η Μπάγερν Μονάχου στο πρώτο ημίχρονο, θύμισε Γερμανία κόντρα στην Βραζιλία στον ημιτελικό του Μουντιάλ και προηγήθηκε με 5-0 στο 36'!

Ο Άριεν Ρόμπεν από δεξιά ταλαιπώρησε τον Άσλεϊ Κόουλ, με αποτέλεσμα ο Ρούντι Γκαρθία να τον αντικαταστήσει στο 46' με τον Χοσέ Χολέμπας, έτσι πλέον ήταν και οι τρεις Έλληνες στον αγωνιστικό χώρο.

Ο Ολλανδός άνοιξε το σκορ στο 8' με τρομερό πλασέ και πέτυχε και δεύτερο γκολ στο 30' κάνοντας το 0-4. Το 0-2 είχε κάνει ο Μάριο Γκέτσε στο 23' και το 0-3 ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι στο 25'. Το 0-5 ήρθε από τον Τόμας Μίλερ με εκτέλεση πέναλτι στο 36', πέναλτι που έκανε ο Κώστας Μανωλάς με χέρι στην περιοχή.

Ο Ζερβινιό πέτυχε το γκολ της τιμής για τους Ρωμαίους στο 66', αλλά οι Γερμανοί δεν σταμάτησαν, πέτυχαν 6ο γκολ με τον Ριμπερί στο 78' και 7ο στο 80' με τον Σατσίρι.

ΡΟΜΑ: Ντε Σάνκτις, Τοροσίδης, Γιανγκά-Μπιβά, Μανωλάς, Άσλεϊ Κόουλ (46' Χολέμπας), Ντε Ρόσι, Ναϊνγκολάν, Πιάνιτς (79' Λιάιτς), Ιτούρμπε, Ζερβινιό, Τότι (46' Φλορέντσι).
ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Μπερνάτ, Τζερόμ Μπόατενγκ, Μπενατιά, Αλάμπα, Λαμ, Τσάμπι Αλόνσο, Ρόμπεν, Γκέτσε (79' Σατσίρι), Τόμας Μίλερ (60' Ραφίνια), Λεβαντόβσκι (68' Ριμπερί).